top of page

Szabat, siódmy dzień tygodnia, to dzień odpoczynku, resetu. Izraelskie rodziny w każdy piątek wieczorem spotykają się przy zastawionym pysznościami stole, by opowiedzieć o wydarzeniach minionych dni i spędzić wspólnie czas.

Kolacje szabatowe w Hillelu, poza tymi dwoma aspektami, to też okazja, żeby porozmawiać o ważnych dla nas sprawach lub posłuchać zaproszonych gości: badaczy, działaczy społecznych, ekspertów w swoich dziedzinach. 

6.png

szabat

7.png

wyjazdy

Raz na jakiś czas wyjeżdżamy z Warszawy i Krakowa, żeby spędzić razem kilka dni w obcym miejscu. Dzięki temu możemy lepiej poznać społeczności żydowskie innych miast, zwiedzić związane z historią miejsca, ale też otworzyć głowy na wiedzę i pomysły, które spotykamy po drodze.

Specjalnym rodzajem takich wyjazdów są szabatony. W otoczeniu przyrody zaczynamy Szabat i spędzamy dwa dni na warsztatach, wykładach i zabawach z zaproszonymi gośćmi.

Nie ma nic fajniejszego niż spędzane wspólnie święta: od szalonego Purim po świetlistą Chanukę lubimy zebrać się przy jednym stole i uczestniczyć w tradycjach naszych przodków. 

Każde z żydowskich świąt ma też uniwersalne aspekty i zawsze staramy się dowiedzieć z nich czegoś o otaczającym nas świecie. Tu biSzwat to okazja do rozmów o ekologii, Pesach - o uchodźstwie. Dlatego nawet ci z nas, którym do religijności bardzo daleko, znajdują w świętach w Hillelu coś dla siebie.

8.png

święta

9.png

hebrajski

Przez wieki używany tylko do modlitw i spraw świętych język hebrajski został odnowiony i dostosowany do współczesności przez syjonistów - największych marzycieli XX wieku. Wskrzeszony razem z Państwem Izrael zastąpił jidysz jako wspólny język Żydów i Żydówek.

Nauczenie się go to kwestia konsekwentnej pracy i ćwiczeń. W Hillelu organizujemy lekcje dla uczestników i uczestniczek naszych programów, w atrakcyjnej cenie dopasowanej do studenckiego portfela.

Taglit to bezpłatna 10-dniowa wycieczka edukacyjna dla młodzieży pochodzenia żydowskiego, której celem jest przybliżenie Państwa Izrael, ale też kultury i tradycji żydowskiej. W trakcie wyjazdu zwiedza się słynne miasta i zabytki, ale też mniej znane zakątki, o których nie każdy wie.

Masz 18-27 lat i korzenie żydowskie? Odezwij się do nas - Hillel każdego roku organizuje wyjazdy polskich grup. Z własnego doświadczenia zapewniamy: tej okazji nie wolno przegapić!

10.png

taglit

11.png

wspólne rozrywki

Nic nie łączy tak, jak dobrze spędzony czas. Dlatego spotykamy się też na luzie, żeby jako grupa znajomych obejrzeć dobry film albo pograć w gry planszowe, własnoręcznie zrobić sushi czy szabatowe chałki. Rozmowa od słowa do słowa toczy się na bardzo różne tematy: od ciekawych przepisów po dyskusje o polityce i historii.

Jeśli chcesz poznać Hillelowiczów w niezobowiązującej atmosferze, programy rozrywkowe to dobry początek. Wpadnij i przekonaj się, że w Hillelu jest spoko!

Nie znalazło się jeszcze takie wyzwanie, któremu nie sprostalibyśmy wspólnymi siłami. Czasem przy okazji świąt czy bieżących wydarzeń, a czasami ot, tak - lubimy uczyć się nowych rzeczy. Lasy w słoiku? Obrazy z mchu? Warsztaty lepienia kielichów kiduszowych z gliny? Byliśmy, widzieliśmy, zwyciężyliśmy.

Czasem, jeśli jest taka okazja, pomagamy przy tym innym: sprzedając efekty warsztatów na kiermaszach charytatywnych, porządkując cmentarze żydowskie albo uczestnicząc w wolontariatach.

12.png

warsztaty

bottom of page